Paralaksa tła

Magia „dziękuję”

Czy narzekanie ma sens ?
3 sierpnia 2016
Bilans tygodnia 1/08
10 sierpnia 2016
 

Z pewnością pamiętasz sytuacje z dzieciństwa, gdy otrzymując prezent od wujka słyszałeś za uchem podpowiedzi mamy „A co się mówi?”. Albo gdy tak bardzo chciałeś, aby starszy brat pozwolił Ci się pobawić jego ulubioną zabawką. Gdy brat nareszcie ustąpił, zdarzało się wówczas usłyszeć pytanie „ A co z magicznym słowem?”. Mowa o „dziękuję” , które jest słowem tak powszechnie znanym i niewątpliwie ma w sobie pewną magię. Jeśli doceniasz ludzi i dajesz im znać, że dostrzegasz to co dla Ciebie robią, zachęcasz ich w ten sposób aby robili to częściej. „Dziękuję” sygnalizuje szacunek i wdzięczność a ponadto sprawia, że inni odbierają Cię jako kulturalnego człowieka.

Ten banalny zwrot jest ciągle bardzo niedoceniany, nie wszyscy dostrzegają magię „dziękuję”. Na czym ta magia polega i dlaczego powinniśmy dziękować sobie częściej? Oto kilka powodów :-))
 
 

Dziękując za wyświadczoną Ci przysługę dostrzegasz fakt, iż dana osoba miała wybór. Nie miała obowiązku Ci pomagać, a jednak poświęciła swój czas i wyciągnęła do Ciebie pomocną rękę. To ważne, aby być świadomym, iż nie żyjemy w izolacji i jeden człowiek bardzo często jest zależny od drugiego.

Dziękuję dodaje skrzydeł. Serio ! Gdy robię dla kogoś coś dobrego nigdy nie oczekuję w zamian fajerwerków i kwiatów. Natomiast gdy wyświadczam komuś przysługę i po fakcie widzę na jego twarzy uśmiech, odczuwam jego zadowolenie i słyszę „dziękuję” to jest to dla mnie najlepsza z możliwych form podziękowania. Czując wdzięczność drugiej osoby aż chce się pomagać jej częściej.

 
 

Twoje związki z innymi ludźmi – czy to partnerskie, czy też relacje z przyjaciółmi lub rodziną – mogą ulec pogorszeniu. Poprzez brak podziękowania okazujemy, że nie zauważamy bądź nie doceniamy zasług drugiej osoby – to z pewnością zniechęci ją, aby częściej służyć Ci pomocą. Będąc wdzięcznym sprawiasz, że ludzie z Twojego otoczenia zawsze chętnie Ci pomogą.

Brak „dziękuję” obnaża Twoje kompleksy. Jak często zdarzyło Ci się negować otrzymany komplement? „Ładnie dzisiaj wyglądasz!” „Ah, to ta sukienka! W tym kolorze każdy wygląda korzystnie”. Albo „To zasługa mojej fryzjerki. Jej umiejętności czynią cuda”. Czy dostrzegasz sposób, w jaki powyższe odpowiedzi ukazują Twoją niską samoocenę? Zamiast ciągle negować komplementy, po prostu je przyjmij odpowiadając „Dziękuję! Cieszę się, że tak uważasz”.

Zachęcam Cię do przemyślenia tego tematu. Życie staje się dużo prostsze i przyjemniejsze gdy wzajemnie okazujemy sobie wdzięczność. Spróbuj na stałe wprowadzić „dziękuję” do swojego słownika. Zacznij już dziś i okaż wdzięczność komuś z Twojego otoczenia. Zasygnalizuj mu, że doceniasz jego starania. Nie w postaci lajka na facebooku, czy „dzięki” rzuconego gdzieś w biegu, a szczerego „dziękuję”, które często mówi więcej niż 1000 słów :-)
 
Jeśli spodobał Ci się mój wpis, podziel się opinią w komentarzu lub kliknij kciuka w górę na Facebooku. Przypominam również, że codziennie możesz podglądać mnie na instagramie :-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *